Aktualności Aktualności

Jak mądrze dokarmiać ptaki

Zima jest to trudny czas dla zwierząt, warunki atmosferyczne znacznie utrudniają zdobywanie pokarmu. Pożywienie często jest zamarznięte bądź znajduje się pod pokrywą śnieżną, dlatego co roku w wielu nadleśnictwach jest prowadzone systematyczne dokarmianie ptaków.

Jednak zanim sami zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, warto dowiedzieć się więcej na temat tego jak robić to prawidłowo:

Jak?                                        

Po pierwsze odpowiedzialnie, czyli powinniśmy wiedzieć, że ptaki przyzwyczajają się do łatwego dostępu do pokarmu. Dlatego dokarmiając ptaki trzeba to robić regularnie, pamiętając jednocześnie o czystości karmnika! Dokarmianie należy zakończyć z nadejściem wiosny.

Gdzie?

Ważne jest również miejsce dokarmiania. Musi ono zapewnić schronienie przed drapieżnikami, dać możliwość ucieczki i być bezpieczne dla ptaków. W przypadku karmników najlepiej usytuować je z daleka od okien, aby nie narażać ptaków na kolizje z szybą. Ponadto powinny one być również zadaszone, aby wysypany pokarm nie namakał, a optymalna wysokość umiejscowienia karmnika to około 1,5 m.

Czym?

Można sporządzić własną kompozycje ziaren, kupić gotową mieszankę bądź stosować pyzy tłuszczowe, np. drobne ptaki najchętniej będą odwiedzać karmnik wypełniony pestkami słonecznika, a trznadle chętnie będą dziobać proso. Na deser można im zaserwować jabłka bądź inne drobne owoce. Jeśli zdecydujemy się na wywieszenie słoniny to trzeba pamiętać, aby wymieniać ją co około 2 tygodnie.

Pamiętaj!

Ptaków nie należy dokarmiać chlebem, produktami solonymi bądź z przyprawionymi.