Aktualności Aktualności

Nadleśnictwo Borki usuwa skutki huraganu – wszystko zgodnie z prawem

W dniu 11 grudnia 2019 r. na stronie Fundacji Las Naturalny http://www.fundacjalasnaturalny.pl/2019/12/kolejne-rebnie-w-puszczy-boreckiej-sprzeczne-z-prawem-eu/  opublikowano informację, iż Nadleśnictwo Borki przeprowadziło prace gospodarcze w drzewostanie, który na mocy opini RDOŚ w Olsztynie miał być wyłączony z gospodarki leśnej.

Lustracja tego drzewostanu miała być przeprowadzona w dniu 13 (sic!)grudnia 2019 r.

 

Nadleśnictwo Borki  pragnie poinformować, iż w przedmiotowym drzewostanie, zlokalizowanym w oddz. 137 g leśnictwa Diabla Góra dopuszczona została możliwość prowadzenia cięć sanitarnych.

Przytoczyć należy, że w dniu 8 marca 2016 r. po przeprowadzeniu lustracji terenowej oraz po szczegółowej analizie potrzeb drzewostanów Nadleśnictwa Borki, doprecyzowano sposób dalszego postępowania w szczególnie cennych obszarach Puszczy Boreckiej. W notatce podpisanej przez p. o. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie i Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych w Białymstoku zawarto wskazówkę: 

I rzeczywiście, w tym drzewostanie przeprowadzono cięcia sanitarne mające na celu usunięcie złomów i wywrotów, które powstały w tym miejscu na skutek huraganu jaki nawiedził Puszczę Borecką dnia 26 czerwca 2019 r. http://www.borki.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/apelujemy-o-ostroznosc

Usunięciu podlegały wyłącznie drzewa wywrócone, złamane, z poderwanymi systemami korzeniowymi oraz grożące upadkiem. Bezpieczeństwo jest przecież nadrzędną sprawą!

Prace przebiegały pod pełną kontrolą służby leśnej, która na terenie Nadleśnictwa Borki prowadzi zrównoważoną i trwałą gospodarkę leśną, o czym świadczy bogactwo gatunkowe świata roślin i zwierząt.

 

 

     Tomasz Michał Gałęzia

Nadleśniczy Nadleśnictwa Borki