Asset Publisher Asset Publisher

Stanowisko Nadleśnictwa Borki w sprawie nieprawdziwych informacji opublikowanych na stronie Fundacji Las Naturalny

W dniu 11 grudnia 2019 r. na stronie Fundacji Las Naturalny opublikowane zostały nieprawdziwe informacje wprowadzające opinię publiczną w błąd.

http://www.fundacjalasnaturalny.pl/2019/12/kolejne-rebnie-w-puszczy-boreckiej-sprzeczne-z-prawem-eu/ 

Przedstawiona przez Fundację treść zawiera nieprawdziwe informacje i wprowadza opinię publiczną w błąd poczynając od daty wizji terenowej, która miała odbyć się 13 grudnia 2019 roku (artykułu na stronie fundacji został opublikowany 11 grudnia 2019 roku) po zapisy wskazujące na niezgodność prac z prawem Unii Europejskiej oraz zawartym porozumieniem pomiędzy Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku a Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Olsztynie. Prowadzenie cięć sanitarnych w oddziale 137 g leśnictwa Diabla Góra jest dozwolone.

Treść (…) „W dniu 13 grudnia 2019 r. wykonaliśmy monitoring powierzchni w Nadleśnictwie Borki, które zgodnie z opinią RDOŚ w Olsztynie wydaną w procedurze Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko dla Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Borki, miały być wyłączone z gospodarki leśnej.”

(…) jest  nieprawdziwa.

Po pierwsze niemożliwe jest wykonanie monitoringu powierzchni 13 grudnia 2019 roku i opublikowanie informacji w dniu 11 grudnia 2019 roku. Po drugie przywołane porozumienie oraz sporządzone dodatkowe dokumenty dopełniające porozumienie dopuszczają prowadzenie cięć sanitarnych w oddziale 137 g.

Treść (…) W leśnictwie Diabla Góra, w wydzieleniu leśnych 137 g wykryliśmy prace gospodarcze w siedlisku grądu w wieku 112 lat, które są sprzeczne z procedurą strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.” (…) wprowadza opinię publiczną w błąd. To nieprawdziwe informacje, które nie odnajdują odzwierciedlenia w obowiązujących dokumentach. W oddziale 137 g przeprowadzone zostały cięcia sanitarne mające na celu usunięcie złomów i wywrotów, które powstały w tym miejscu na skutek huraganu jaki nawiedził Puszczę Borecką 26 czerwca 2019 roku. Prace te odbyły się zgodnie z ustaleniami z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Olsztynie i zgodnie z prawem.

 

Porozumienie w sprawie 137 g

W dniu 8 marca 2016 roku po przeprowadzeniu lustracji terenowej oraz szczegółowej analizie potrzeb drzewostanów Nadleśnictwa Borki zapisy porozumienia zostały doprecyzowane o sposoby dalszego postępowania w szczególnie cennych obszarach Puszczy Boreckiej. W sporządzonej notatce dopuszczono prowadzenie cięć sanitarnych w oddziale 137 g.

 

Prace wykonane w oddziale 137 g

W drzewostanie w oddziale 137 g przeprowadzone zostały cięcia sanitarne mające na celu usunięcie złomów i wywrotów, które powstały w tym miejscu na skutek huraganu jaki nawiedził Puszczę Borecką dnia 26 czerwca 2019 roku. Usunięto wyłącznie drzewa wywrócone, złamane, z uszkodzonymi systemami korzeniowymi i grożące upadkiem. Prace zostały przeprowadzone pod pełną kontrolą służby leśnej z uwagi na szczególnie cenny obszar.

 

Dodatkowe pytania

Dodatkowe informacje uzyskać można pod poniższym adresem:

Nadleśnictwo Borki
ul. Dworcowa 8A
11-612 Kruklanki

87 42 17 045
87 42 17 053
borki@bialystok.lasy.gov.pl

 

Tomasz Michał Gałęzia

Nadleśniczy Nadleśnictwa Borki