Asset Publisher
Bezpieczne grzybobranie
Wysoka wilgotność powietrza, sprzyjająca temperatura w nocy oraz regularne opady sprawiły, że w lasach Nadleśnictwa Borki pojawiły się grzyby. Są to głównie kurki i podgrzybki, ale pojawiają się także borowiki.
Zbieranie grzybów można zaliczyć do sportów narodowych Polaków. Może nie jest to sport stricte w tego słowa znaczeniu, ale na pewno jest to aktywność bardzo prozdrowotna. W poszukiwaniu grzybów spędzamy wiele godzin na świeżym powietrzu spacerując po lesie. Niektórzy zapaleńcy tego sportu podczas jednorazowych wypadów do lasu potrafią przejść nawet kilkanaście kilometrów dziennie. Jedni zbierają grzyby dla samej radości ze zbierania, inni zbierają dla walorów smakowych. Jak Polska długa i szeroka, z niemalże każdym możemy podyskutować o wyższością borowika nad podgrzybkiem czy rydza nad kanią, a może kurki nad opieńką. Grzybobranie łączy Polaków.
Zgodnie z obowiązującą ustawą o lasach zbór płodów runa leśnego jest dozwolony na terenie Lasów Państwowych. Wybierając się do lasu na grzyby trzeba jednak pamiętać o kilku małych wyjątkach. W myśl ustawy o ochronie przyrody zbiór płodów runa leśnego zabroniony jest m. in. na terenie parków narodowych czy rezerwatów. W Nadleśnictwie Borki mamy siedem rezerwatów. Aby być pewnym czy nie łamiemy zakazów obowiązujących na obszarach chronionych warto zainstalować na telefonie aplikację mbdl (https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy), na której łatwo sprawdzimy granice rezerwatów. W terenie rezerwaty oznakowane są czerwonymi tablicami z nazwą rezerwatu oraz zieloną opaską namalowaną na granicznych drzewach (nad oznakowaniem rezerwatów czuwają Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, które są też organem odpowiedzialnym za wyznaczanie nowych rezerwatów oraz ochronę przyrody w już istniejących). Podczas grzybobrania zwracajmy także uwagę na żółte tablice informujące o okresowym zakazie wstępu do lasu w związku z trwającymi pracami gospodarczymi. Zawsze stosujmy sią do dat obowiązywania zakazu jakie są wypisane na znaku. Jeżeli do lasu na grzyby przyjechaliśmy samochodem to pozostawmy go w miejscu do tego wyznaczonym. W przeciwnym razie możemy się narazić na mandat nawet 500 zł. Pamiętajmy także o tym, że przejazd pojazdem silnikowym jest dozwolony tylko po udostępnionych i oznakowanych drogach leśnych. Jednym z ulubionych miejsc na zbieranie grzybów przez okolicznych mieszkańców są lasy między wsiami Pieczarki, Harsz, Ogonki i Pozezdrze czyli w leśnictwach Ogonki i Pozezdrze. Poniżej mapa z zaznaczonymi miejscami postoju pojazdów.
Na grzybobranie zaleca się założyć buty z wyższą cholewką, długie spodnie i nakrycie głowy. Warto wziąć ze sobą środek odstraszający owady (chroniący przed komarami i kleszczami). Na zebrane grzyby lepiej mieć wiklinowy koszyk lub wiaderko. W foliowej torebce grzyby zaczynają parować, co sprzyja ich psuciu. Nieodzownym atrybutem grzybiarza jest nożyk do oczyszczania grzybów.
Zbierajmy tylko te grzyby co do których jesteśmy absolutnie pewni, że nie są trujące. Zbieranie grzybów wymaga wiedzy i doświadczenia. Nie zaleca się jedzenia grzybów: kobietom w ciąży i karmiącym, dzieciom, osobom starszym, osobom z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego. Jeżeli masz wątpliwości możesz zanieść grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy trujące.