Asset Publisher Asset Publisher

Międzynarodowa Noc Nietoperzy

Co to jest za stworzenie?… ma małe oczy, pazury i długie kończyny przednie … z których wyrasta błona, … ma duże uszy, ciemną sierść i śpiąc … wisi głową do dołu. Czy to opis jakiegoś potwora? … Nie! To nasi mali sprzymierzeńcy. Poznajmy nietoperze.

W ostatni weekend sierpnia od 1997 roku w całej Europie organizowana jest Międzynarodowa Noc Nietoperzy w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Wokół tych niezwykłych zwierząt powstało wiele legend, przesądów i szkodliwych dla nich mitów. W rzeczywistości nietoperze to zwierzęta, które potrzebują naszej szczególnej uwagi.

W Polsce mamy ich 28 gatunków, owiane są trochę tajemnicą i często przy spotkaniu budzą w nas różne emocje. Ich waga mieści się w przedziale 3-40 g, poruszają się prawie bezszelestnie i z ciekawostek: potrafią pływać, ale unikają latania w deszczu! Są to dość małe stworzenia, jednak z dużym apetytem. W ciągu jednej nocy potrafią zjeść nawet 3000 komarów i meszek.

Są to jedyne ssaki, które opanowały zdolność aktywnego lotu i są naprawdę dobrymi lotnikami. Wykorzystują zdolność echolokacji, która pozwala im m.in. sprawnie latać nocą między drzewami. Nietoperz w czasie lotu wydaje ultradźwięki, które po odbiciu się od napotkanych przeszkód wracają do niego, dając mu obraz okolicy. Nasze krajowe nietoperze wykorzystują jako swoje schronienia przeważnie dziuple, jaskinie, drewniane budki, opuszczone obiekty, bądź piwnice i strychy w zamieszkanych budynkach.

Na terenie Nadleśnictwa Borki zlokalizowany jest specjalny obszar ochrony siedlisk związany właśnie z nietoperzami. Teren ten znajduje się on na zachodnim brzegu jeziora Mamry, jest to Natura 2000 Mamerki. To szczególnie cenny obszar ze względu na zachowanie populacji jednego z gatunku nietoperzy wymienionego w Załączniku II Dyrektywy Siedliskowej. Znajduje się tu duże skupisko bunkrów z okresu II wojny światowej, które stanowi świetne zimowisko dla nietoperzy. Dzięki temu zimuje tu jedna z największych krajowych populacji mopka. Okoliczne lasy również bogate są w licznie występujące tu stare okazałe drzewa, takie jak dęby, lipy i graby. Posiadają one naturalne szczeliny i dziuple, które stanowią idealne letnie schronienie dla odpoczywających nietoperzy.

Niedawno zakończył się projekt „Czynna ochrona mopka zachodniego na wybranych obszarach leśnych w Polsce”, który trwał do końca kwietnia 2024. W projekcie brało udział 15 nadleśnictw w tym Nadleśnictwo Borki, jego głównymi założeniami było tworzenie sztucznych schronień, monitorowanie zasiedlenia budek przez nietoperze oraz publikacja poradnika dotyczącego ochrony mopka zachodniego. Na terenie naszego Nadleśnictwa w ramach tego projektu realizowaliśmy zadania na terenie obszaru Natura 2000 Mamerki, powstały tu nowe schronienia w postaci drewnianych budek dla nietoperzy oraz prowadziliśmy inwentaryzację bytujących tu okazów.

Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się wydarzeniami, które będą się odbywać na ternie różnych Nadleśnictw w całym kraju, w związku z akcją „Las do góry nogami”

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/las-do-gory-nogami