Leśny savoir-vivre i bezpieczeństwo w lesie

Las jest doskonałym miejscem do relaksu, aktywności fizycznej, realizacji pasji przyrodniczych i turystycznych. Pamiętaj jednak o tym, że jest dynamicznym organizmem, w którym zachodzące zmiany mogą narazić Cię na nagłe niebezpieczeństwo.

Wybierając się do lasu musisz mieć świadomość zagrożeń z jakimi się możesz spotkać:

  1. Zmienne warunki pogodowe – mróz, gołoledź, okiść (zamarznięty śnieg na gałęziach drzew powodujący często łamanie konarów), drzewa uszkodzone przez wiatr (pochylone, złamane), burze – takie warunki narażają Cię na urazy i mogą zagrozić zdrowiu i życiu. Śledź prognozy pogody, komunikaty na stronie nadleśnictwa i obserwuj na bieżąco aurę – na Mazurach gwałtowne zjawiska atmosferyczne często mają charakter lokalny (punktowy), nie zawsze dający się uwzględnić w prognozie dla regionu.
  2. Ukąszenia owadów  (komary, kleszcze, pszczoły, szerszenie, osy itp.) – mogą powodować reakcje alergiczne oraz choroby wirusowe i bakteryjne (odkleszczowe zapalenie opon mózgowych (KZM), borelioza, tularemia, babesia, anaplazmoza, hantawirusy, toksoplazmoza, choroby układu oddechowego, choroby skóry) – zabezpiecz się odpowiednim ubiorem (długie spodnie i długi rękaw, wysokie buty), repelentami na kleszcze
    i komary, szybko usuwaj kleszcze, zaszczep się przeciwko KZM, skonsultuj się z lekarzem w przypadku ukłucia kleszcza, jeśli jesteś uczulony zabierz ze sobą leki przeciwalergiczne.
  3. Pogryzienia przez zwierzęta  (żmije, zwierzęta zarażone wścieklizną) oraz ataki zwierząt (dziki, żubry, łosie). Unikaj kontaktu ze zwierzęciem, które się do Ciebie zbliża – taka reakcja świadczy o chorobie,  unikaj młodych zwierząt – w pobliżu z reguły jest matka, która będzie reagować atakiem na zagrożenie młodych. Zwracaj uwagę na otoczenie i dokładnie nasłuchuj. W razie wypadku natychmiast wezwij pomoc.
  4. Choroby i starzenie się drzew – drzewa stare, dziuplaste, z hubą są niezbędnymi składnikami ekosystemu leśnego. Stwarzają jednak niebezpieczeństwo złamania i mogą zagrozić życiu. Unikaj fragmentów lasu, gdzie zauważysz takie drzewa. Pamiętaj, że strefa niebezpieczna wokół niego rozciąga się nie tylko na obszarze równej jego wysokości ale obejmuje też wysokość drzew, które mogą być powalone przez upadek drzewa chorego.
  5. Warunki terenowe – nierówna bądź śliska powierzchnia, leżące gałęzie
    i drzewa, pniaki, skarpy, bagna, wykroty mogą narazić na urazy a nawet śmierć. Obserwuj teren, włóż odpowiednie obuwie, nie wchodź do bagna i na podmokłą powierzchnię – na terenie Nadleśnictwa Borki szczególnie niebezpieczne są śródleśne oczka i bagienka – dno jest bardzo grząskie, może uniemożliwić wyjście. Uważaj na wyrwy w drodze oraz w pobliżu zbiorników wodnych i rowów – najczęściej są wynikiem działalności bobrów. Podziemne nory mogą spowodować zapadnięcie się gruntu pod Tobą.
  6. Prace leśne – ścinka, zrywka i załadunek drewna są pracami niosącymi ryzyko kalectwa i śmierci. Przestrzegaj zakazów wstępu na powierzchnie, gdzie trwają prace.
  7. Składy drewna – przy drogach, którymi będziesz się poruszać często spotkasz stosy drewna. Nie wspinaj się na nie, nie poruszaj kłód. Stos może się osunąć i narazić Cię na poważne urazy oraz uniemożliwić samodzielne uwolnienie się spod drewna.
  8. Inne zagrożenia – zakażenie bąblowcem (najczęściej w wyniku zjedzenia jagód), zjedzenie trujących grzybów lub roślin (m.in. jagody cisa), poparzenie roślinami (np. barszczem Sosnowskiego) wnyki i sidła kłusowników, niewypały i niewybuchy, itp. Zachowaj ostrożność w lesie – obserwuj i nasłuchuj odgłosów otoczenia, myj zebrane w lesie owoce, zbieraj tylko dobrze znane grzyby, nie pij wody z leśnych zbiorników.

Pamiętaj, że zagrożenia dotyczą również towarzyszących Ci zwierząt
i dzieci – miej je stale na oku, zwierzęta prowadź na smyczy, nie używaj słuchawek – łatwiej będzie Ci zarejestrować wszystkie niepokojące odgłosy.Zachowaj ciszę !
 

Jak się przygotować do wycieczki:  

 

Co zrobić w lesie gdy ....: