O nadleśnictwie

Nadleśnictwo Borki jest jednym z nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska lasowe z dominacją dębu szypułkowego i świerka. Średni wiek lasów na naszym terenie to 60 lata, a przeciętna zasobność wynosi 271 m sześc./ha.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Ochrona przyrody

W lasach zarządzanych przez PGL LP przyroda chroniona jest na wiele sposobów. Rezerwaty, parki krajobrazowe, pomniki przyrody, ochrona gatunkowa – to niektóre z nich.

Certyfikaty

Certyfikaty potwierdzają prawidłowość prowadzenia gospodarki leśnej w naszych lasach.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

III Targi leśne "Las i My"

III Targi leśne "Las i My"

Zapraszamy na III Targi Leśne „LAS i MY" 10-11 października 2015r. w Szepietowie, godz. 9.00 -16.00

To największe w Polsce północno-wschodniej wydarzenie leśne.

Pokaz najnowszych technologii w sektorach związanych z gospodarką leśną i przemysłem drzewnym, prezentacja bezpiecznych technik pozyskania i przetwórstwa surowca drzewnego, liczne animacje i konkursy na żywo oraz doradztwo przedstawicieli branży leśnej i drzewnej – to najważniejsze atuty III Targów leśnych LAS i MY.

Przygotowaliśmy również dodatkowe atrakcje, takie jak: występy sygnalistów myśliwskich, pokazy szkoły surviwalu i sokolnictwa, warsztaty kaletnictwa oraz pokaz rzeźbienia pilarką spalinową i udzielania pierwszej pomocy w wypadkach.
 
Targom towarzyszy konferencja pn. "Las miejscem wypoczynku", skierowana do organizatorów turystyki i rekreacji na terenach leśnych. Zostaną zaprezentowane takie tematy  jak:
• „Możliwości uprawiania survivalu na terenie Lasów Państwowych" – Przemysław Płoskonka, Stowarzyszenie Polskiej Szkoły Survivalu
• „Geocaching – jako nowoczesna forma turystyki" Stowarzyszenie Geocaching Polska, Jan Raczyński.
• „Pożytki z lasu" Mirosław Angielczyk „Dary Natury"
• „Biegi na orientację na przykładzie Zielonego Punktu Kontrolnego"  - Włodzimierz Protasiewicz RDLP Białystok,
• „Innowacyjność w ofercie wypoczynku w gospodarstwie agroturystycznym"- Joanna Czarkowska PODR w Szepietowie

Targi są częścią działań realizowanych w ramach tegorocznej kampanii promocyjnej LP pn."Lasy Państwowe. Zapraszamy" i zostały objęte honorowym patronatem: Ministra Środowiska, Dyrektora Generalnego LP, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego i Dyrektora Centrum Informacyjnego LP.

Targi Leśne odbywają się równocześnie z Jesiennymi Targami Ogrodnictwa. W jednym miejscu i czasie możemy się przygotowac na „Jesień w lesie, sadzie i ogrodzie".

Dodatkowe informacje można uzyskać u Organizatorów wydarzenia:

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie   www.odr.pl
tel. 86 275 89 44, fax. 86 275 89 20
e-mail: wpodr@zetobi.com.pl

Nadleśnictwo Rudka  www.rudka.bialystok.lasy.gov.pl
Błażej Safaryn, tel. 85 730 58 00
e-mail: rudka@bialystok.lasy.gov.pl

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku  www.bialystok.lasy.gov.pl
Ewa Majewska  tel. 85 748 18 17, 606 912 621
e-mail: ewa.majewska@bialystok.lasy.gov.pl